صید اردك ماهی به روش سنتی با شناور :
در این روش همانطور كه در مطالب قبلی نیز بحث شد تجربه و مهارت زیادی لازم نیست و همانند صید ماهیان كفخوار از روش شناور استفاده می گردد.
در این نمونه ترفندهای بسیاری دیده می شود كه هر ماهیگیر با بكار بردن آنها می تواند درصد موفقیت خود را بالاتر ببرد.در این روش هر ماهیگیر می تواند از قلابهای تك شاخ یا سه شاخ جهت موفقیت بیشتر استفاده نماید.به دلیل تعداد زیاد دندانهای اردك ماهی و تیز بودن آنها جهت پاره یا زخم نشدن نخ ماهیگیری معمولا از سیم تابیده شده ای به نام پیشبند یا به اصطلاح عامه سیم بكسل استفاده می گردد.
چوب و چرخ صید اردك ماهی در روش شناور معمولا از چوب تلسكوپی و چرخ اسپینر استفاده می گردد و گاهی هم از چوبهای چند تكه استفاده می گردد.طول چوب بین سه متر تا پنج متر متغیر و بسته به مكان ماهیگیری انتخاب می گردد.
چرخ ماهیگیری را در سایزهای سیصد یا سه هزار الی هفتصد یا هفت هزار و بسته به نوع چوب و نخ انتخابی تهیه می گردند و بهترین آنها اسپینر ها هستند ولی گاه از بایت كاستر ها یا وینچها هم استفاده می گردد كه تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی كیفیت صید نداشته و در برخی مواقع بسیار هم دست و پا گیرند در این نمونه از چرخها از نخ شماره سی یا چهل استفاده می گردد.
شناوری كه انتخاب می كنید باید با وزن طعمه شما سنخیت داشته باشد و استفاده از شناوری به وزن پانزده گرم برای طعمه ای با وزن بیست و پنج گرم كارایی شناور را از بین برده و در نتیجه صید شما را دچار خلل می كند.
.بدین دلیل باید از شناوری بزرگ تر برای طعمه های خود استفاده كنید ولی اگر طعمه شما زنده باشد مانند یك ماهی زنده هیچ گاه از شناور بزرگ استفاده نكنید چون :ـ
اول: ماهی را زود خسته نموده و باعث مرگ زودرس ماهی طعمه می گردد
دوم: از حركت آزادانه و طبیعی ماهی در زیر آب جلوگیری می كند.
اما اگر از شناور كوچك استفاده كنید ماهی طعمه باعث تحرك زیاد شناور و در نتیجه اخطارهای غیر صحیح به شما می گردد. پس راه حل چیست :ـ
ابتدا از یك شناور كوچك استفاده نمائید و بعد از آن به فاصله چهل سانت از یك شناور بزرگ استفاده نمائید. اول اینكه از حركت ماهی جلوگیری ننموده و دوم اینكه در صورت حمله اردك ماهی به طعمه شناور بزرگ به عمق فرو می رود و در نتیجه اخطار صحیح به شما داده می شود.
در این تصویر یك نمونه ساده از یك ریسه شناور مشاهده می نمائید كه جهت صید اردك ماهی قابل استفاده است در این ریسه شناور آزادانه در حال حركت است در این صورت هنگام پرتاب شناور به سمت پایین سر می خورد و پس از پرتاب و قرارگیری روی سطح آب طعمه به سمت پایین سر می خورد تا گره استپ به شناور برسد در نتیجه ریسه در عمق فرو می رود و شناور به طور صحیح روی آب قرار می گیرد و دراین عمل مزیت پرتاب طولانی بدون مزاحمت شناور و ریسه بسیار طولانی است.
.
در این روش چوب را باید به صورت افقی قرار داد تا وزش باد یا وزن نخ باعث تغییر محل شناور نشود و در این صورت جهت اطلاع از صید ماهی می توان از بازر یا زنگوله هم استفاده نمود زیرا اردك ماهی یك ماهی شكارچی بوده و مانند ماهیان كفخوار نوك نمی زند بلكه ابتدا حمله نموده و بعد شكارش را با خود به سرعت می برد.
نحوه زدن طعمه به قلاب : ـ
جهت زدن طعمه مرده به قلاب كافی است تا قلاب را در بدن طعمه فرو نموده و از طرف دیگر خارج نمائید البته برای طعمه مرده بهترین محل سر طعمه است اما اگر طعمه شما تكه تكه باشد قلاب را به صورت ساده وارد بدن طعمه می كنید .گاهی جهت افزایش بوی طعمه در آب به آن روغن یا خون ماهی تزریق می كنند.

برای زدن طعمه زنده به قلاب می توانید قلاب را در قسمت پشتی یا كمر طعمه فرو كنید و از سمت دیگر خارج كنید اما دقت كنید تا به ستون فقرات طعمه آسیب نرسد
.
حتما از خود پرسیده اید كه آیا یك ریسه مناسب و قابل اعتماد برای صید اردك ماهی وجود دارد كه هم طعمه را خوب نگه دارد و هم درصد موفقیت صید را بالا ببرد. باید بگوییم كه بله این ریسه متشكل از دو قلاب سه شاخ یا یك قلاب سه شاخ و یك قلاب تك شاخ است.روش ساخت آن را در بخش بعدی مشاهده خواهید نمود.
در این روش همچون روشهای دیگر شناور پس از فرو رفتن شناور در عمق یك شوك مناسب به قلاب بدهید تا قلاب در دهان ماهی فرو رود.